Kezdett követhetetlen lenni a sok különféle térkép, amiket feldobott a facebook napi szinten. Ennek oka, hogy több ilyen témájú gyűjtőoldalt elkezdtem követni, amiket be is tettem a megfelelő helyre az oldalra. De túlzásnak érzem egyenként berakosgatni minden térképet a megfelelő aloldalakra. A gyűjtőoldalak persze továbbra is indokoltan lennének a mostani helyükön, jellemzően a térképészetnél.
Demográfia:
- Elképesztő térkép a világ népsűrűségéről.
- 2100-ban a világ 1 millárdnyi emberenként… Afrikában 4+ milliárd, durva. Az északi rész meg összesen 1 milliárd.
- Usai migránstérkép
- A világtérkép lakosság alapján rendezve:) Ha a top1 lakosságú ország nevét beírjuk a top1 területű ország helyére, a top2 lakosságút a top2 területű helyére, stb. akkor egy egészen érdekes térképet kapunk. Az országok többsége új helyre kerül, de pl. USA és Brazília kivétel. (Lehet hogy nincs is több kivétel? Valószínűségi alapon a legnagyobbak és legkisebbek közt lehet egyezés szerintem.) Mi ha jól látom, Laosz helyére kerültünk. Közben találtam erről egy cikket is.
- Világlakosság egyenlőtlen eloszlásáról itt egy nagyon hatásvadász térkép. A kék és a piros területeken egyaránt a világlakosság 1/20-a él.
- Ez egy emberöléses statisztika.
- Ez a kézmosós térkép hova illik? 🙂
- Erősen nacionalista tendenciájú területek Európában: Hát persze, hogy az elcsatolt területeink szerepelnek.
- Európai országokban a lakosság hány %-a él külföldön: a magyarok 6%-a él kint, azért az elég sok, bár a többi országhoz képest nem.
- Angliába irányuló migráció: 5 kiemelt forrásország van, köztük Lengyelország és India.
- Migráció 1500 óta világszinten: kicsit elnagyoltnak tűnik, de nyilván ha túlrészleteznék, áttekinthetetlen lenne. Iskolai töri atlaszban is voltak anno ilyenek.
- Európai migrációról általában
- 1. világháború emberáldozatainak aránya: durva, Törökország 15%, Szerbia 20%…
- Mi lenne ha ma lenne Osztrák-magyar monarchia? Érdekes gondolatkísérlet, a régi határokat a mai viszonyokra vetíti ki. Ami meglepett, hogy a monarchia területén ma majdnem annyi GDP termelődik, mint Oroszországban! Népességben Európán belül csak Oroszország és Németország lenne nagyobb a Monarchiánál, területileg pedig csak Oroszország.
- Azt hiszem ez a genetikai térkép is elfér ide. Mennyire hasonló az egyes országok génállománya Ausztriájéval. Gondolom nem meglepő, hogy a németlakta részek után mi következünk a sorban:)
- Amerikai gigalopolisok.
- Európa népsűrűsége.
Földrajz:
- A világlakosság hány százaléka lakik az adott helytől 10 ezer km-en belül? Ha jól látom, Svájc a nyerő majdnem 93%-al.
Közlekedés:
- Egy jó cikk a metrótérképek kialakulásáról.
Gazdaság:
- Hol dolgozik a magyar? Megyénként…
- Legnagyobb autógyárak
- Legértékesebb márkanevek Színezés a brandek erőssége alapján történt. Magamtól azt mondtam volna, hogy a google és a lego a legismertebb, nem tudom hogy mekkora a korreláció az ismertség és a brand erőssége közt:) Itt egy idevágó még.
Nyelvészet:
- Usában államonként a top3 nyelvek (angol és spanyol után)
- Vicces, rajtunk kívül csak távolkeleten mondják előre a vezetéknevet.
- Twitteres szóhasználat Usa mely részein milyen gyakran használnak adott szavakat? A káromkodások és kaják vannak kiemelve alapból, de bármilyen szó beírható próba-szerencse alapon, és újabb térképek is hozzáadhatóak. Próbálkoztam Hungary-val, Brady-vel, utóbbi alapján sejthető, hol van New England:)
- Hány betűből állnak az európai abc-k? Dobogón vagyunk:)
- A magyar az egyik legnehezebb európai nyelv.
- Európai országok leggyakoribb mássalhangzói Na igen, tudtam, hogy nálunk a T 🙂
- A legnépszerűbb 2. nyelvek Ezt lehet, hogy inkább demográfiához kéne?
- Speciális karakterek az Európai nyelvekben Magánhangzókban az élmezőnybe tartozunk:)
Politika:
- Hány elnököt adtak az egyes államok az Usában?
Történelem:
- Kereskedelmi útvonalak Római kortól a középkorig Fura így látni ókori dolgokat, hogy bármilyen fólia aláhúzható, pl. google térkép.
- Egy a könyvnyomtatás történetével kapcsolatos térkép.
Térképészet:
- Torzulást bemutató térképek. Mekkorának látszanak a különböző országok a térképen, és mekkorák valójában? Itt egy újabb. Ez is ide vág kicsit. Ez meg torzulásról videó.
Klíma:
- Klímaváltozással kapcsolatos térképek.
Kultúra:
- Star Wars térképek.
- Itt egy érdekes térkép az IMDB top250 helyszíneiről, bár ez elég régi, a 2014 januári toplistát veszi alapul:)
- Szeretem az ilyeneket:) Mármint a horrort nem annyira, mégis a felét kb. láttam:)
- Interaktív filmekhez köthető térképek.
Biológia:
- Merre mennek az állatok? A térképekhez is rakhattam volna akár?! Néhány állatot a modern technika segítségével követtek és térképen látható az útvonaluk… Hasonló ez is.
- Az erdők távolsága a parttól Ebből annyit értek, hogy nem mindegy, hogy partmentiek az erdők, vagy a szárazföld belsejében vannak.
- Meglévő európai őserdők
Építészet:
- Szuper cikk az usai felhőkarcolókról.
- Globális urbanizációs lábnyom : Jó kis Földgömb. Európa, Kína, India és Usa kb. ami nagyobb lenyomatot hagyott…
Általános tudomány:
- Nobel díjasok a lakosságszámhoz viszonyítva.
Egyéb:
- Érdekes csoportosítások sztereotípiák mentén Európában. Tibi észrevétele, hogy mi szinte mindegyiknél a határon vagyunk:)
- Zseniális válogatások: Ez általánosabb, ez elég USA központú.
- Az összes kocsma bejárása az Egyesült Királyságban. Ez végül is nemcsak térkép, hanem matematikai probléma is:) Hogy járható be a legrövidebb úton az összes kocsma:)
Sport:
- Ha jól látom, ez a térkép 3 egymást követő foci vb résztvevőit ábrázolja.
Vélemény, hozzászólás?